- Viharok mindig jelen vannak az életünkben, és a lelki viharok az emberi élet részei, amióta az ember elbukott az Édenkertben.
- Isten a viharokat céllal adja, és két fő kategóriát különböztethetünk meg: a fegyelmezőt és a tanító jellegűt.
- Jónás története jól illusztrálja a fegyelmező vihart, ahol Isten büntető vihart bocsát Jonásra, hogy visszaterelje a megfelelő útra.
- A tanító jellegű viharok célja, hogy az emberek megtapasztalják Jézus Krisztus hiányát, és így értékeljék a Mester jelenlétét.
- A viharok nehézségein való átvészeléshez fontos az engedelmesség, és bíznunk kell Megváltónk parancsában: ‘Én vagyok, ne féljetek!’
- Storms are always present in our lives, and spiritual storms have been a part of human existence since the fall in the Garden of Eden.
- God sends storms with purpose, and we can distinguish between two main types: disciplinary and teaching storms.
- The story of Jonah exemplifies the disciplinary storm, where God sends a storm to redirect Jonah to his prophetic mission.
- Teaching storms aim for individuals to experience the absence of Jesus Christ and thus appreciate the Master’s presence.
- To weather the difficulties of storms, obedience is crucial, and we must trust in our Savior’s command: ‘It is I; do not be afraid!’
- A viharok mindig jelen vannak életünkben, és a lelki viharok az emberi élet velejárói az Édenkertbeli bukás óta.
- Isten a viharokat céllal adja, és két fő kategóriát különböztethetünk meg: a fegyelmezőt és a tanító jellegűt.
- Jónás története jól példázza a fegyelmező vihart, ahol Isten büntető vihart bocsát Jonásra, hogy visszaterelje őt a prófétai küldetésére.
- A tanító jellegű viharok célja, hogy az emberek tapasztalják meg Jézus Krisztus hiányát, ezzel értékelve a Mester jelenlétét.
- A viharok nehézségein való átvészeléshez fontos az engedelmesség, és bíznunk kell Megváltónk parancsában: ‘Én vagyok, ne féljetek!’
- Stürme sind immer in unserem Leben präsent, und seelische Stürme gehören seit dem Fall im Garten Eden zum menschlichen Dasein.
- Gott sendet Stürme mit einer Absicht und wir können zwischen zwei Hauptkategorien unterscheiden: disziplinarische und lehrende Stürme.
- Die Geschichte von Jona veranschaulicht den disziplinarischen Sturm, bei dem Gott einen Sturm sendet, um Jona auf seine prophetische Mission zurückzuführen.
- Lehrende Stürme haben das Ziel, dass Menschen die Abwesenheit von Jesus Christus erfahren und so die Gegenwart des Meisters zu schätzen wissen.
- Um die Schwierigkeiten von Stürmen zu überstehen, ist Gehorsam entscheidend, und wir müssen auf das Gebot unseres Erlösers vertrauen: ‘Ich bin es; fürchtet euch nicht!’
Viharok ilyen vagy olyan formában mindig lecsapnak ránk ebben a környezetünkben és lelkünkben felforgatott világban. Azt mondhatjuk, hogy a lelki viharok szinte az emberi élet velejárói amióta az ember elbukott az Éden kertben. Bûneink szüntelenül viharokba sodornak bennünket. Jó hír azonban, hogy a viharokat is Isten adja, és mint ilyeneknek mindig céljuk van. Következésképpen két kategóriájú vihart különböztethetünk meg, a fegyelmezôt és a tanító jellegût. Az elsôre legjobb példa Jónás története. A prófétát elküldi az Úr egy feladattal. Jónás azonban nem engedelmeskedik, inkább hajóra száll és az ellenkezô irányba indul el. Isten büntetô vihart bocsájt rá és visszatéríti a prófétai küldetés útjára. Tanító jellegû viharról olvasunk a Márk 4,35-41-ben és a János 6,16-21-ben. János történetében egy ideig nincs a tanítványokkal Jézus Krisztus.
Így maguk kell, hogy megküzdjenek a viharral és meg kell tapasztalniuk, milyen az, amikor nincs jelen az élô Ige. Ennek a viharnak egyik célja az, hogy a tanítványok megtanulják értékelni a Mester jelenlétét és megtudják azt is, hogy milyen nélküle. Úgy tûnik, Isten bennük is felfedezte azt a hiányosságot, hogy az ember csak akkor értékel igazán valamit vagy valakit, ha elvesztette vagy nincs vele. Ha távolról is, de Jézus Krisztus követi vízen hánykódó tanítványait, akiket egy pillanatban az ment meg, hogy engedelmeskednek az Úrnak és tovább eveznek. Nem engedik, hogy a háborgó habok elragadják ôket. Ahogy bennünket is átsegít a vihar nehézségein, ha engedelmeskedünk Megváltónk utóljára megértett parancsának és tovább evezünk az élet tengerén. Jó ezt megjegyezni, mert a vihar bármikor lecsaphat, szele mindig ott süvölt lelkünk mélyén. Azonban ne rémítsen meg semmi annyira, hogy bizalmunkat elveszítsük Megváltónk parancsában: “Én vagyok, ne féljetek!” (János 6,20)
Drótos Árpád, református lelkipásztor, 2024. december 8., Manhattan